Yeni Geleneksel Rota Arka Bahce

Yeni Geleneksel Rota Arka Bahce

  • 27.3.2022 20:02:04
  • 1028

Narlıdere Köyünde Açtığımız Geleneksel rota ya ait rapor.

Rota :Arka Bahçe
Derece :1. İp boyu V-(25m), 2. İp boyu VI-(35m)
Tarih :20.02.2022
Ekip : Sedat KARAÇAY, Recep GÜR

Yaklaşık bir yıldır ilk tırmanışlarını yaptığımız bölgede, tırmandığımız yüzeyin arka tarafını merak ediyorduk. Ancak dostum Recep’in işlerinin yoğunluğu nedeniyle bir türlü gelip bu merakımızı gideremiyorduk. Başka kimseyle de bu hattı tırmanmak istemiyordum. Derken beklediğim haber geldi. Başka projelerimiz olduğu halde nereyi tırmanacağımız belliydi.

Rota, Narlıdere Tırmanış Bahçesi'nde (köyün üzerindeki büyük kaya) "İşkur” sektör ile "Kremlin” sektörü geçtikten sonra ana kayanın en sağında bulunmaktadır. Köyün içinden gelen yoldan araçla su deposuna kadar gelebilirsiniz. Bu noktadan çarşak zeminde yürüyerek yaklaşık 15-20 dakikada rotanın altına varmak mümkündür.

Kayanın altına geldiğimizde saat 12:00’ye geliyordu ve kaya kurumuştu. Ancak birkaç gündür yağan yağmurlardan dolayı toprak hala ıslaktı. Rota, daha önce tırmandığımız “Tatlı Sert” in biraz ilerisinde ağacın sol tarafından başlıyor. Rotanın başlangıcında çürük gibi duran(sağlam) bir bloğun üzerinden geçiyoruz. Malzeme yerleştirme imkânı bol ancak öncesinde işaret parmağını kazma gibi kullanıp çamuru kazmak gerekiyor.

İlk ip boyunda pozitif yüzeyde birkaç hamle yükselerek bir sete varılıyor. Setin üzerinde III-IV derecelik bir yan geçişle istasyona geçiliyor. Ana emniyet noktası, Tatlı Sert rotasıyla ortak. Boşluk hissi olmayan geniş sette zeytin ağacından emniyet alıyoruz.

Setin daraldığı köşeden yükselerek ikinci ip boyuna başlıyoruz. Ağacın sol tarafından devam edip bir sete, setten de sırta bağlanıyoruz. Bu etapta kaya yapısı sağlam fakat elimdeki takozu yerleştirmeye çalışırken kayanın pütürlü yüzeyi elimin üzerini zımparalıyor. Sırtın üzerinde birkaç hamle yükseldikten sonra kayanın arka yüzüne, slab ve biraz daha pozitif bir yüzeyden sete bağlanıyoruz. Bu set, ikinci ip boyunun ana emniyet noktası ve aynı zamanda iniş istasyonu. Bu rotayla beraber toplamda dört rotanın iniş istasyonu oluğu için istasyonu boltlayarak inişimizi yapıyoruz.