Narlıdere Tırmanış bahcesinde yeni Geleneksel rota ( Mestanelik )

Narlıdere Tırmanış bahcesinde yeni Geleneksel rota ( Mestanelik )

  • 4.1.2021 00:06:54
  • 1714

Rota :Mestanelik
Ekip : Sedat Karacay
Recep Gür
Derece :VI-(45m), V+(35m)
Tarih :29.12.2020
“Kısa Mesai” yi çıkarken doğal bir hat bulduk ve onu takip ettik. Ama sağ tarafında başka bir hat ilgimizi çekti. En kısa zamanda denememiz lazımdı. Hafta sonu kısıtlamaları bitince hemen kendimizi rotanın altında bulduk. Rota, Narlıdere Tırmanış Bahçesi'nde (köyün üzerindeki büyük kaya) "İşkur” sektör ile "Kremlin” sektörü geçtikten sonra ana kayanın en sağında bulunmaktadır. Köyün içinden gelen yoldan araçla su deposuna kadar gelebilirsiniz. Bu noktadan çarşak zeminde yürüyerek yaklaşık 15-20 dakikada rotanın altına varmak mümkündür.
Toprak zemin bir hayli eğimli olduğu için olduğun yerde kaymadan malzemeleri kuşanmak bile zahmetli oluyor. Malzemeleri kuşandıktan sonra rotanın altında az eğimli kaya zeminde önümüzdeki ağaca bir perlon dolayıp kayaya yerleştirdiğimiz takozdan da emniyet alarak istasyonumuzu kuruyoruz. Rotanın girişi slap yüzeyde uzun bir yan geçişle başlıyor (B. Levent ERTAŞ’la rotanın ilk tekrarında yaptığımız temizlikten sonra bu etap kolaylaştı.). Yan geçişten direk rotanın kilidine giriyoruz. Kilidi geçtikten sonra yukarıdaki küçük zeytin ağacına doğru yöneliyoruz. Küçük ağacın sağından yukarıdaki büyük zeytin ağacının sağ tarafına doğru ilerliyoruz. Ağacın altından sola küçük bir yan geçişle, ağacın içinden kolay bir etapla istasyona çıkıyoruz. Ana emniyet noktasını büyük kaya babalarının arasındaki dar koridorda kuruyoruz. ,
İkinci ip boyu yine bir yan geçişle başlıyor. Önce istasyonun üzerine çıkıp sağ taraftan aşağıdaki dar sete inip yan geçiyoruz. 2-3 metre yükselip tekrar yan geçerek sonunda duvarın altına varıyoruz. Rota, duvarın köşe yaptığı yerde dar bir çatlak gibi başlayarak geniş bir baca şeklinde bitiyor. Bacaya girip çıkmamız bir oluyor. Dolayısıyla tadı damağımızda kalıyor. Rotayı tamamladığımızda mest olmuş bir şekilde inip bacayı tekrar tırmanmak geçiyor içimizden. Ama kısıtlamalı, kısa kış günlerinde bu pek mümkün olmuyor.
Rotanın bittiği set; “Kısa Mesai” ile aynı noktada, emniyet almak için kaya babaları ve ağaçlar var. Ancak iniş için aynı rotadan yoğun çalıların arasından inmek yerine, rotanın bittiği yerden setin diğer ucuna geçerek kayanın diğer ucuna iki ip inişi yapıyoruz.

Topo ve Rapor : Sedat KARAÇAY
Foto : Recep GÜR, Sedat KARAÇAY