Narlıdere Tırmanış bahcesinde yeni Geleneksel rota ( Fırsattan İstifade )

Narlıdere Tırmanış bahcesinde yeni Geleneksel rota ( Fırsattan İstifade )

  • 8.1.2021 22:21:39
  • 1312

Narlıdere'de tek ip boylu yeni geleneksel rota: "Fırsattan İstifade" 50 metre. Rota diagonal bir yatay çatlağı takip ederek başlıyor. Buradan rotanın kilit bölümüne ulaşılıyor. Kilit etabı VI- zorluk derecesinde baca ve hemen ardından dikey çatlak hattından oluşmaktadır. Dikey çatlakta yaylı takozlarımız iyi iş gördü.

Hattın ilk 30 metresi, sonraki 20 metrelik etaba göre daha sağlam bir yapıda. Rotanın sonunda devam edilip kaya bandının en üstüne de çıkılabilir. Devam etmek isteyenler, rotanın hemen sağındaki "Kısa Mesai" ve "Mestanelik" rotalarının son ip boyuna devam edip bitirebilirler. Biz hattın bitimindeki ağaçtan çıktığımız noktaya ip inişi yaparak tırmanışı sonlandırdık. Hat bitimindeki ağacı istasyon olarak kullandık. İstasyonunun önünde diyebileceğimiz noktada ana kütleden ayrı duran bir blok var.

Bu nedenle istasyonda beklerken kenarda durmak yerine ağaca yakın durmak daha güvenli olacaktır. Rota üzerinde mümkün olduğunca gevşek taşların ve çalıların temizliği yapılmıştır. Rotanın başlangıcına "Kremlin" sektör geçildikten sonra patika takip edilerek ulaşılabilir.
Not: Rotanın çiziminde, hattın sonuna yakın ağacın üzerinden geçen çizgi bu ağacın solundan gittiğimizi ifade etmektedir.