Narlıdere tırmanış bahcesinde yeni Geleneksel bir rota  Kral Dodo

Narlıdere tırmanış bahcesinde yeni Geleneksel bir rota Kral Dodo

  • 2.1.2021 11:52:27
  • 1868

Bursa' nın ilk tırmanış bahcesi olan ve ilk rotaları açan sevgili Doğan Palut hocamızın açtığı ve gelişmesinde büyük katkı sağladığı bir bölge. Yeni açtığımız geleneksel rotaya Doğan hocamıza atfen rotanın adını " Kral dodo" koyduk.

Rota: Kral Dodo
Derece: VI(38m), VII-(32m), III+(35m)
Recep Gür’le “Yeni Eski” rotasını çıkıp aşağı ip inişi yaparken, iniş hattı boyunca gördüğümüz manzaraya bayıldık. Direk yukarı doğru yükselen bir hat üzerinde sağlam tutamaklar ve bolca malzeme yerleştirecek çatlaklar… bu rotayı en kısa zamanda tırmanmalıyız dedik. Haftasonu kısıtlamaları, ikimizin iş durumu ve sonrasında benim 10 günlük karantinam derken aradan iki ay geçti. 24.12.2020 de ikimiz de hazırdık.
Rota,Narlıdere Tırmanış Bahçesi'nde (köyün üzerindeki büyük kaya) "işkur sektör" ile "Kremlin sektör" arasındadır. Köyün içinden gelen yoldan araçla su deposuna kadar gelebilirsiniz. Bu noktadan çarşak zeminde yürüyerek yaklaşık 10-15 dakikada rotanın altına varmak mümkündür.
Rotanın girişi "Banzai" ve “Yeni Eski” rotası ile aynı yerden başlıyor. İşkur sektördeki rotaların sağından, çalıların arasında bulduğumuz boşluktan tırmanışa başlıyoruz. Biraz yükseldikten sonra Gladyole ve Spartaküs spor rotalarının arasındaki belirgin hatta giriyoruz. Hattı takip ederek büyük meşe ağacına varıyoruz. İlk ip boyu burada bitiyor.(VI,38m) İkinci ip boyu, sola doğru kısa bir yan geçişle başlıyor. Kayaya 90 derece açıyla çıkan küçük bir çam ağacına perlon dolayarak ağacın üzerine çıkıyoruz. Rotanın kilidi buradan sonra başlıyor(VII-). Dışarı doğru göbek yapan bir kayanın altından sağa doğru yan geçip, yükseliyoruz. Kilidi geçtikten sonra setli rahat bir yüzeye çıkıyoruz. Buradan, soldaki sete yan geçiyoruz(Rotanın buradan sonrası “Yeni Eski” ile aynı). Bu setten 5-6 metre daha yükselerek ikinci ip boyunu sonlandırıyoruz(VII-, 32m). Ağaçlardan emniyet alıyoruz. Sonraki ip boyu sağlam kaya bloklarının üzerinden devam ederek yoğun çalılıklarda bitiyor (35m 3+). İiniş için üç seçenek var. Dilerseniz rotanın devamındaki çalıların arasından yukarıdaki düzlüğe çıkıp sola kıvrılarak patikadan rotaların altına inebilir, dilerseniz yukarıdaki düzlükten sağa doğru ilerleyerek araç yoluna bağlanabilirsiniz, dilerseniz de ip inişi ile rotanın başlangıç yerine inebilirsiniz.
Rotanın genelinde malzeme yerleştirme imkanı fazlasıyla var ve kaya yapısı Narlıdere’nin geneline kıyasla çok sağlam. Ülke genelinde açtığı sayısız rota ve çıkardığı rehber kitaplarla Türkiye tırmanışına büyük katkısı olan Doğan Palut’a ithafen rotanın ismini Recep’in önerisi ile “Kral Dodo” koyduk. Tırmanışla kalın.
Sedat KARAÇAY
Foto: Bekir ÇELİK
Topo: Sedat Karaçay