Narlıdere Tırmanış Bahçesinde yeni geleneksel bir rota

Narlıdere Tırmanış Bahçesinde yeni geleneksel bir rota

  • 23.1.2021 20:05:53
  • 1848

Narlıdere Tırmanış Bahçesi Geleneksel Rota Raporu
ROTA ADI: TATLI SERT
ROTA UZUNLUĞU : 83 Metre
TARİH : 07/ Ocak 2021
DERECE: 1.ip boyu V+ 2.ip boyu VI
TIRMANIŞCILAR: Sedat Karaçay / Recep Gür
TEKNİK MALZEMELER: Stoper, Yaylı takoz ve Hexa

Raporu hazırlayan: Recep Gür

Rota hattı çalılardan tam net çizilmedi. Soldaki çalının üst kısmından başlıyor.
İçerik :
Sedat Karaçay İle daha önce çıktığımız rotanın inişini yaparken aynı zamanda bir sonraki çıkacağımız rotalarında, iniş esnasında keşfini yapmış oluruz mantığı ile farklı bölgelerden iniş yaparak “ Tatlı sert” rotasını incelemiş olduk. Kısa Mesai rotasını çıkarken uzaktan baktığımız rota ya “ bu hat çok çürük ben yokum “ diyen partnerim ancak iniş yaparken temizlik yapınca fark ettik ki gerçekten muazzam paralel çatlaklar ve göründüğü kadar korkutucu değilmiş. Ve netice de rotayı çıktık ve 2 ip boylu bir yeni rota açılmış oldu.
Hafta içi olması ve pandemi ve ,kış ayının verdiği iş azlığı sebebi ile bir önce ki akşam duvarda plan yaparken levent ve Sedat ile sabah levent ile buluşup öğlen gibi Sedat iş yerinden izin alarak yanımıza gelmesi üzerine plan yapmıştık.
Sedat hocamı beklerken yeni bir rota mı yoksa diğer bir rotanın ilk tekrarını mı yapalım derken gözüme bir yer ilişti.  “ tırmanışa yeni başlamış aç kurt gibi her yeri geleneksel hat görmeye başlayınca “ Levent e bu yeni hattı deneyelim Sedat gelene kadar çıkmış oluruz deyip 2 saatte yeni tek ip boylu rotamız olmuş oldu. Bu arada Sedat hocam da geldi ve eşyalarımızı koyduğumuz yer çok dik olduğu için yamaçta düzenlemeler yaptı.
1.İp boyu 38 metre
Hattı ben lider gitmek istedim ve Sedat sağ olsun destekleyerek “ at binenin yol gidenindir” der gibi el verdi. Rotanın girişi yüzey klasik Narlıdere içe pozitif malzeme atacak çok yer mevcut ilk ip boyunda genelde stoper ve 1 tane yaylı takoz kullandım. Malzeme atmaya çok fazla yer mevcut. İlk boyunun sonuna doğru cok tatlı istasyon alına çıkış var. İlk istasyonun bölgesinde büyük bir ağaç mevcut ve iniş için sabit bir perlon ve karabina bıraktık.


2.İp boyu 45 metre
Sedat ın ilk istasyona gelmesi ise ufak bir mola ve malzemeleri toparlayıp emniyetçi yerine geçince (ufak bir dipnot yaz aylarında emniyetçi için mükemmel yer ful gölge ) 2.ip boyuna başladım ve dik bir blokla karşılaşınca “ umarım çok sert değildir” dedim çünkü gelenekselde çok tecrübem yok diye biraz tereddüt ettim. Yükselmeye başlayınca uygun bulduğum yere ilk yaylı takozu yerleştirdim ve üst kısmına backup için yedeğini de yerleştirdim 2.ip boyunda cok fazla büyük çatlaklar olduğunu bildiğim için büyük malzemeleri hep üst kısımlara saklamayı planlayarak tırmandım. Bir ara aşağıya bakınca “baya arayı açtım ben bir malzeme yerleştireyim” kendime seslendim  spor tırmanıştan gelmenin vermiş olduğu performans belki de bu derecelerde etkilenmememi sağlayan unsur olmuş olabilir.
2. ip boyunda malzeme yerleştirmek için çok fazla alternatif mevcut, biz 2.ip boyunda hexa ve yaylı takoz seçeneğini tercih ettik. Rota da sikke kullanmaya gerek yok ve ikinci ip boyunda yükseklikçe rota pozitife dönüyor. Rota en üste bacaya ulaşıyor ve 5 metre yukarda büyük taş bloklardan ana emniyet alarak bitiyor. Büyük malzemeleri üst kısımlara saklayınca , rota bittiğinde büyük malzemelerin çoğunu kullanmadığımı fark ettim :)
İniş için şimdilik perlon ve sabit karabina mevcut bir sonraki faaliyetimizde sabit boltlu istasyon yapacağız. İniş aynı güzergâh dan 1.ip boyuna ve oradan yine sabit istasyon ile başlangıca kadar iniliyor.